UEFA.com works better on other browsers
For the best possible experience, we recommend using
Chrome
,
Firefox
or
Microsoft Edge
.
Skip to main content
UEFA Champions League
Favourite team
Featured
2022/23
2021/22
2020/21
2019/20
2018/19
2017/18
2016/17
2015/16
2014/15
2013/14
2012/13
2011/12
2010/11
2009/10
2008/09
2007/08
2006/07
2005/06
2004/05
2003/04
2002/03
2001/02
2000/01
1999/00
1998/99
1997/98
1996/97
1995/96
1994/95
1993/94
1992/93
1991/92
1990/91
1989/90
1988/89
1987/88
1986/87
1985/86
1984/85
1983/84
1982/83
1981/82
1980/81
1979/80
1978/79
1977/78
1976/77
1975/76
1974/75
1973/74
1972/73
1971/72
1970/71
1969/70
1968/69
1967/68
1966/67
1965/66
1964/65
1963/64
1962/63
1961/62
1960/61
1959/60
1958/59
1957/58
1956/57
1955/56
View all
All seasons
2022/23
2021/22
2020/21
2019/20
2018/19
2017/18
2016/17
2015/16
2014/15
2013/14
2012/13
2011/12
2010/11
2009/10
2008/09
2007/08
2006/07
2005/06
2004/05
2003/04
2002/03
2001/02
2000/01
1999/00
1998/99
1997/98
1996/97
1995/96
1994/95
1993/94
1992/93
1991/92
1990/91
1989/90
1988/89
1987/88
1986/87
1985/86
1984/85
1983/84
1982/83
1981/82
1980/81
1979/80
1978/79
1977/78
1976/77
1975/76
1974/75
1973/74
1972/73
1971/72
1970/71
1969/70
1968/69
1967/68
1966/67
1965/66
1964/65
1963/64
1962/63
1961/62
1960/61
1959/60
1958/59
1957/58
1956/57
1955/56
1997/98 Season
Winners
Real Madrid
Mijatović ends Madrid's 32-year wait
Overview
Matches
Groups
Stats
Clubs
Clubs - 1997/98 Season
Final
Juventus
(ITA)
Real Madrid
(ESP)
Semi-finals
Dortmund
(GER)
Monaco
(FRA)
Quarter-finals
Bayern
(GER)
Dynamo Kyiv
(UKR)
Leverkusen
(GER)
Man United
(ENG)
Group stage
Barcelona
(ESP)
Beşiktaş
(TUR)
FC Porto
(POR)
Feyenoord
(NED)
Galatasaray
(TUR)
Göteborg
(SWE)
Košice
(SVK)
Lierse
(BEL)
Newcastle
(ENG)
Olympiacos
(GRE)
Paris
(FRA)
Parma
(ITA)
PSV
(NED)
Rosenborg
(NOR)
Sparta Praha
(CZE)
Sporting CP
(POR)
Second qualifying round
Anorthosis
(CYP)
Beitar Jerusalem
(ISR)
Brøndby
(DEN)
Dinamo Tbilisi
(GEO)
Dinamo Zagreb
(CRO)
FCSB
(ROU)
Jazz
(FIN)
Maribor
(SVN)
MTK
(HUN)
Rangers
(SCO)
Salzburg
(AUT)
Sion
(SUI)
Skonto
(LVA)
Slavia-Mozyr
(BLR)
Spartak Moskva
(RUS)
Widzew
(POL)
First qualifying round
Barry
(WAL)
Crusaders
(NIR)
CSKA Sofia
(BUL)
Derry
(IRL)
ÍA
(ISL)
Jeunesse Esch
(LUX)
Kareda
(LTU)
Kilikia
(ARM)
Lantana
(EST)
Neftçi
(AZE)
Partizan
(SRB)
Sileks
(MKD)
Tiraspol
(MDA)
Valletta
(MLT)
Víkingur
(FRO)
Top